مقایسه کردن telegram کانال تلگرام فوتبال

مقایسه کردن: telegram کانال تلگرام فوتبال لیونل مسی یامهدی عج Football Lionel mesi

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مدرسه رفتن چقدر خرج دارد؟

دهک اول جامعه سالی 40 هزارتومان، دهک دوم و سوم سالی 130 تا 230 هزار تومان و دهک‌های اوج سالی 2 میلیون تومان خرج تحصیل می‌کنند.

مدرسه رفتن چقدر خرج دارد؟

مدرسه رفتن چقدر خرج دارد؟

عبارات مهم : مدرسه

دهک اول جامعه سالی 40 هزارتومان، دهک دوم و سوم سالی 130 تا 230 هزار تومان و دهک های اوج سالی 2 میلیون تومان خرج تحصیل می کنند.

روزنامه کشور عزیزمان ایران نوشت:کمی پایین تر از جایی که نبض بازار در آن می زند، نرسیده به محله مولوی، کوچه تنگ و باریکی قرار گرفته و در میانه آن، ساختمانی رنگ و رو رفته قرار دارد. سارا، دختر 15 ساله همراه با مادر و پدر از کارافتاده اش اینجا در منزل مادربزرگ ارزش زندگی می کند و هر روز صبح تا رسیدن به مدرسه، 40 دقیقه پیاده می رود و 40 دقیقه هم پیاده برمی گردد.

مدرسه رفتن چقدر خرج دارد؟

او می گوید: «از سر کوچه تا دم مدرسه ما اتوبوس مستقیم می رود، ولی اگر هر روز پول بلیت اتوبوس بدهیم خیلی می شود. پیاده می روم. لوازم تحریرم را هم فرزند های جمعیت امام علی برایم آوردند.» مادرش ادامه صحبت او را می گیرد و می گوید: «مدرسه نزدیک تری هم بود، تا دو سال پیش آنجا درس می خواند ولی تبدیل به مدرسه نمونه دولتی شد و یکی دو تومن پول می خواستند. از کجا می آوردم؟ گشتیم مدرسه را عوض کردیم. همین جا هم 200 تومان هم جهت کمک مردمی و هم جهت کلاس های فوق برنامه می خواستند، دیگر آنقدر صحبت کردم و اوضاع مان را گفتم که قبول کردند پول نگیرند.»

دهک اولی ها، یعنی فقیرترین قشرهای جامعه، سالی حدود 40 هزار تومان جهت تحصیل هزینه می کنند، دهک دوم و سوم نیز بین 130 تا 230هزار تومان جهت درس خواندن هزینه می دهند. این در حالی است که دهک دهمی ها، یعنی ثروتمندترین ها، هر سال زیاد از دو میلیون تومان خرج تحصیل ارزش می شود. البته حتی بین دهک دهم و نهم هم اختلاف هزینه یک میلیون تومانی جهت تحصیل وجود دارد. دهک های پنجم و ششم نیز که طبقه میانگین را تشکیل می دهند، هر سال حدود 400 تا 600 هزار تومان به طور میانگین جهت تحصیل هزینه می کنند.

دهک اول جامعه سالی 40 هزارتومان، دهک دوم و سوم سالی 130 تا 230 هزار تومان و دهک‌های اوج سالی 2 میلیون تومان خرج تحصیل می‌کنند.

البته این هزینه ها، به طور میانگین در کل کشور محاسبه شده است و اوضاع آموزش در طبقات میانگین و بالا، حداقل در شهر تهران، به شکل دیگری می گذرد.

کمتر خانواده ای در شمال شهر پیدا می شود که اجازه دهد فرزندش در مدارس دولتی درس بخواند. مردی میانسال که با موهای خاکستری، سرتاپا برند پوشیده است و در محله دروس پایتخت کشور عزیزمان ایران زندگی می کند، از اوج رفتن هزینه های مدرسه دخترش گلایه دارد و می گوید: «سال قبل که کلاس ششم بود، هشت میلیون شهریه دادیم. امسال جهت کلاس هفتم، اصلاً نفهمیدیم چطور شد، 12 میلیون پول مدرسه دادیم. در کلاس ارزش کلاً 8 نفر هستند و مدرسه ارزش خیلی خوب هست. نمی شود فرزند ها را به مدارس دولتی 30نفری فرستاد، ولی این غیرانتفاعی ها هم دیگر خیلی گران می گیرند.»

آخرین گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار در سال 95، نشان می دهد که تحصیل، 1.9 درصد از کل هزینه های خانوار را به خود تخصیص داده شده است می دهد. خانواده های شهری به طور میانگین در سال گذشته، 734 هزار تومان جهت تحصیل هزینه کرده اند که میزان هزینه های آنها، 12.6 درصد نسبت به سال قبل زیاد بوده هست. البته هزینه تحصیل جهت خانواده ها، حدود صد هزار تومان کمتر از هزینه آنها جهت رستوران و هتل رفتن است.

مدرسه رفتن چقدر خرج دارد؟

واژه های کلیدی: مدرسه | میلیون | خانواده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz